עץ חיים חלק ב – זמן בריאת העולם

  1. העולם נברא דווקא בזמן שנברא משום שהשתלשל מעולמות שלפניו וזמן בריאתו הוא זמן סיום ההשתלשלות עד אליו.[1]

[1] שאלה:

א. ולמה תחילת ההשתלשלות הייתה בזמן שהייתה?

ב. והאם שייך לומר על זמן בריאת העולמות 'זמן'? שהרי גם הזמן נברא.

תשובה:

א. מובן לנו עתה, (אחר מה שנתבאר כבר בהערה 1) שכל שאלתנו היא על בריאת העולמות הידועים לנו, שבהם מותר לנו לדבר. וזה מה שרמז לנו, שהתשובה הכי עמוקה שאנו יכולים לקבל היא- שבריאת העולמות התחילה מאחר שההשתלשלות הגיע אליה מתי שהגיע ואז נברא העולם. ואין לנו לשאול למה ההשתלשלות התחילה מתי שהתחילה, כי הכל מתחיל במקום שאין לנו לדבר בו.

ובעל הכרם שלמה שואל- אם בסופו של דבר הטעם השורשי ביותר הוא נסתר ואי אפשר לדבר בו, אז למה פתח פה המהרח"ו פתח לשאלה זו? אלא שחייב לומר, שרצה ללמד אותנו משהו ע"י שכתב תשובה זו (שהעולם התחיל להברא- מאחרי השתלשלות העולמות היותר גבוהים), ונראה שבא ללמד אותנו- על עניין ההשתלשלות ומוכרחות הדבר ושלא נגיד שהכל נברא בפעם אחת, אלא היה חייב להיות בתהליך, וכן שיהיה ברור לנו מקומו של העולם שלנו, שלא יכל לבא לפני עולם הקודם לו, ובא במקומו בדווקא. ודי בהערה זו ע"ש.

ב.ומה ששאלנו בעניין מושג הזמן, נענה גם על זה בזה הדרך, שהזמן שייך משום שאנו מדברים בעולמות שכבר נבראו והעולם שאנו מדברים בו שייך בו ובזמן בריאתו המושג זמן. ועוד לפניו שייך המושג זמן עד המקום שאין אנו יכולים לדבר בו כי כל בריאה שגבוהה מחברתה כביכול מושללת מושג הזמן השייך לעולם התחתון יותר וז"ל בעל הלשם (שם עמ' ז):

"כי כל בחינת הזמן הנבחן על כל מציאות, הנה הוא רק לפי ערך גילויו ומציאותו, וע"י הסיבובים הנופלים עליו…" ועיין שם בהגדרת הדברים הנפלאים.

וכך כותב האב"ע ("שיטה אחרת". מובא במקראות גדולות המורחב, הוצאת עוז והדר. בראשית א,א):

[דעת החוקרים היא:] "כי העת- תנועת הגלגל היא, ואם אין גלגל- אין עת. ואם כן, אין לחקור למה נברא היום קרוב מחמשת אלפים שנה ולא טרם זה המספר, כי אין 'טרם' קודם שיברא העולם, כי השם לבדו קדמון…"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s